TOEFL INTEGRATED ESSAY (ENTEGRE-SENTEZ YAZISI) İPUÇLARI
TOEFL INTEGRATED ESSAY (ENTEGRE-SENTEZ YAZISI) İPUÇLARI

TOEFL INTEGRATED ESSAY (ENTEGRE-SENTEZ YAZISI) İPUÇLARI

10.09.2019 | TOEFL IBT

TOEFL INTEGRATED ESSAY NEDİR?

TOEFL sınavında writing bölümü 2 görevden oluşur. Bunlardan biri Independent writing (serbest yazma), diğeri ise Integrated writing (Entegre-sentez yazma) görevidir. Bu makalemizde Integrated writing görevi ile ilgili püf noktalarına değineceğiz.

Integrated writing sorusunda ilk olarak akademik bir konu üzerine yazılmış olan bir okuma parçasını okuyacak, daha sonra da aynı konu hakkında bir ders kaydı dinleyeceksiniz. Bunun üzerine sizden okuma parçasındaki ve dinlediğiniz dersteki bilgileri birleştirmenizi ve bunla ilgili bir yazı yazmanızı isteyen bir soru göreceksiniz. Yani okuma, dinleme ve yazma becerilerinin birlikte kullanıldığı bir görev.

 

Integrated writing görevinde 3 farklı tipte soruyla karşılaşabilirsiniz. Bunlar:

1) Az önce dinlediğiniz derste değinilen noktaları, okuma parçasındaki fikirlere nasıl karşı çıktığını açıklayarak özetleyin.

Summarize the points made in the lecture you just heard, explaining how they challenge the points made in the reading.

 

2) Derste değinilen noktaları, okuma parçasındaki fikirleri nasıl desteklediğini anlatarak özetleyin.

Summarize the points made in the lecture, being sure to explain how they support the points made in the reading.

 

3) Az önce dinlediğiniz dersteki noktaları, okuma parçasındaki fikirlere nasıl şüphe düşürdüğünü açıklayarak özetleyin.

Summarize the points made in the lecture you just heard, explaining how they cast doubt on the points made in the reading passage.

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

INTEGRATED WRITING GENEL İPUÇLARI

1) Okuma parçasını okuduktan ve dersi dinledikten sonra, bir anlatıcının soruyu sorduğunu duyacaksınız.

2) Soruda dinlediğiniz kayıtta, okuma parçasındaki noktalara nasıl karşı çıkıldığını ya da bu noktaların nasıl desteklendiğini belirlemeniz gerekir.

3) Soru ve okuma parçası cevabınızı tamamlayana kadar ekranınızda kalacaktır. Ders kaydını sadece bir kere dinleyeceksiniz.

4) Sorunuzu planlamak ve cevaplamak için 20 dakikanız olacak. Ekranınızdaki saat, soruyu tamamlamanız için ne kadar zamanınız kaldığını size gösterecektir.

5) Yazacağınız yazıda kelime sınırlaması yoktur. Fakat iyi bir puan almanız için, 150-225 arasında kelime kullanmanız gerekir.

6) İyi not alın ve profesörü anladığınızdan emin olun. Notlarınızı organize edin ki okuma parçasındaki her bir kilit noktayı ve ders kaydında bunlara karşılık gelen noktaları açıkça görebilin.

7) Cevabınıza, hem okuma parçasındaki hem de ders kaydındaki ana fikirleri özetleyerek başlayın. Profesörün okuma parçasındaki noktaları destekleyip desteklemediğini belirttiğinizden emin olun.

8) Yazınızda üç ana paragraf olmalıdır. Her bir paragrafınızda, okuma parçasındaki ana bir nokta ve bunu destekleyen ya da karşı çıkan eş fikri (noktayı) vermelisiniz. Ders kaydından destekleyici detayları da dahil etmeyi unutmayın!

9) Ders kaydının ve okuma parçasının ana fikrini yeniden ifade eden bir sonuç cümlesi yazın. Toplamda, beş paragraf yazmalısınız: bir giriş paragrafı, üç ana paragraf, bir de sonuç paragrafı.

10) Yazınızı planlamak, yazma ve gözden geçirmek için size verilen zamanı dikkatli kullanın.

11) Okuma parçasında ve ders kaydındaki ana noktaları iyi belirleyin.

12) Ders kaydındaki profesörün, okuma parçasındaki fikirleri destekleyip desteklemediğini iyi belirleyin.

13) Cevabınızı açık ve okunur olacak şekilde organize edin.

 

YAZARKEN BUNLARA DİKKAT EDİN.

1) En önemli noktaları kaçırmamak için okuma parçasını tarayın. Paragrafı ilk defa okurken, hemen yazarın ana iddiasını ve bu iddiayı desteklemek için kullandığı üç noktayı bulup yazın. Yazınızı yazarken okuma parçasını da görebileceğinizi unutmayın. Bu yüzden, her bir detayı yazmak için endişelenmeyin. Yine de, okuma parçasındaki ana noktaları anlamanız kayıtta hangi bilginin verileceğine dair size bir fikir verir.

2) Ders kaydını dinlerken not alın! Ders kaydını sadece bir kere dinleyeceksiniz. Fakat hangi bilgiye yönelik yazı yazacağınızı bildiğinizden, iyi bir yazı yazmanız için size gerekli olacak bilgiler zaten notlarınızda olacak. Dersi dinlerken, okuma parçasında öne sürülen iddialarla ilgili profesörün tutumunu yazın. Bu iddiayı profesör destekliyor mu yoksa iddiaya karşı mı çıkıyor? Bunun yanı sıra, profesörün kendi bakış açısını desteklemek için başvurduğu üç ana noktayı da yazmanız gerekir.

3) Yazınızla ilgili verilen soruyu dikkatlice okuyun. Çoğu durumlarda, komutta profesörün okuma parçasındaki iddiayı nasıl desteklediği ya da desteklemediği sorulu

4) Açık ve anlaşılır bir giriş ve sonuç yazın. Giriş paragrafınızda, okuma parçasındaki ana fikri açıklamalı, profesörün bu fikri destekleyip desteklemediğini belirtmelisiniz. Daha sonra yazınızın sonunda bir sonuç cümlesi oluşturabilmek için giriş bölümünüzü yeniden başka kelimelerle ifadelendirebilirsiniz.

Okuma parçası ve ders kaydı arasındaki ilişkiyi açıklarken aşağıdaki ifadeleri kullanabilirsiniz:

a) Ders kaydı okuma parçasını destekliyorsa

- The reading passage says that (main topic from reading). The professor supports this by providing examples of ...

- In the reading passage, the author claims that (main topic from reading). In the lecture, the professor discusses several studies that show that (main topic from reading) is true.

- The author of the passage says that (main topic from reading). The professor agrees with (main topic from reading) and supports it by mentioning a number of specific studies.

b) Ders kaydı okuma parçasını desteklemiyorsa

- The reading passage argues that (main topic from reading). However, the professor disagrees and gives evidence that (main topic from lecture).

- The reading states that (main topic from reading). In the lecture, the professor argues the opposite. He gives evidence to support (main topic from lecture).

- The reading claims that (main topic from reading). The professor disagrees and says that (main topic from lecture).

 

5) Okuma parçasında yer alan üç noktanın hepsine değinin. Okuma parçasında her zaman üç kilit nokta bulunur. Bir giriş ve daha sonra da her biri bir kilit noktaya değinecek şekilde üç paragraf yazacak şekilde yazınızı organize edin. Okuma parçasındaki ana noktaları açıklamanın yanı sıra, profesörün bu noktalara verdiği tepkileri (destekliyor mu yoksa desteklemiyor mu?) de yazmalısınız.

 

 

Tags :
Kategoriler
Popüler Yazılar
ÖRNEK TOEFL IBT READING SORULARI - CEVAPLARLA BİRLİKTE  toefl ibt reading samples
TOEFL IBT Hakkında Her Şey - Ayrıntılı Sınav Kılavuzu
TOEFL IBT SINAV İÇERİĞİ - YENİ TOEFL SINAV SİSTEMİNE GÖRE HAZIRLANMIŞTIR.
TOEFL IBT SINAV TARİHLERİ 2022
TOEFL IBT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? RESİMLİ BAŞVURU KLAVUZU
TOEFL SINAVINA ARTIK KENDİ EVİNİZDE GİREBİLECEKSİNİZ.
TOEFL IBT SINAVINA KAÇ AYDA HAZIRLANMALIYIM?
TOEFL IBT SINAV PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? KAÇ DOĞRU KAÇ PUAN GETİRİR? TOEFL PUAN TABLOSU
Garanti Sistemimiz

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Ücret İadeli Eğitim Modeli
% 100 Başarı Garantili Eğitim
Eğitim Sistemimiz

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Ders
Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Önce Tüm Sistemi Keşfet!
Hedeflediğiniz Skora Ulaşamazsanız
Ödediğiniz Ücretin Tamamını İade Ediyoruz!
Ücretsiz Üye Ol & Dene
İletişim Merkezi (09.00-22.00)

Çağrı Merkezi: 0(850) 302 6 715
Telefon: 0(312) 911 37 15
WhatsApp: 0(546) 855 0 715
E-posta: destek(@)uzmandil(.)com
Adres: Hacettepe İvedik OSB. Teknokenti 1368. Cadde No.61, 4. Kat Ofis No: 32 İvedik / ANKARA

UzmanDil Ailesi