TOEFL READING STRATEJİLERİ
TOEFL READING STRATEJİLERİ

TOEFL READING STRATEJİLERİ

07.11.2019 | TOEFL IBT

SINAVDAN ÖNCE

TOEFL sınavında okuma bölümünde 3 veya 4 metin ve metin başına 10 soruyla karşılaşacaksınız. Toplamda çözülmeyi bekleyen 30-40 soru sizi bekliyor. Bu görev için 54 dakika ile 72 dakika arasında süreniz olacak. Dolayısıyla okuma sorularını analiz etme ve soruları çözmedeki hızınız reading sınavındaki başarınız için belirleyici olacak.

TOEFL sınavında sadece sorularla değil süreyle de yarışırsınız. Diyelim ki sınavda 4 okuma parçası, 40 soru ve toplamda 72 dakika süreniz var. Bu her okuma parçasını analiz etmek ve soruları çözmek için 18 dakikanız olduğu anlamına geliyor. Peki bu kadar kısa sürede tüm okuma parçaları ve soruları yetiştirilecek misiniz? Evet yetiştirebilirsiniz. Fakat bunun için doğru stratejilerle çok iyi bir hazırlık yapmanız gerekiyor.

 

TOEFL KELİME HAZNENİ GELİŞTİR!

TOEFL okuma sınavında karşınıza gelecek okuma parçaları sizi bir hayli zorlayacak. TOEFL akademik bir sınavdır dolayısıyla okuma parçaları da akademik dilde yazılmış oldukça ağır ve uzun parçalar olacak. Bu parçalar birçok bilinmeyen kelime barındıracak. Bu bilinmeyen kelimeleri en aza indirmek sınavdan önceki hazırlığınızı bağlı. Bol bol farklı konularla alakalı akademik makaleler okumalı ve birçok farklı alanda yeni kelimeler öğrenmelisiniz. Öğrendiğiniz bu akademik kelimelerin bir listesini yapabilir, ara ara tekrar edebilirsiniz. 

 

AKADEMİK OKUMALAR YAP!

TOEFL sınavı için gündelik kelimeler yetmez. Mutlaka akademik kelimeler öğrenmelisiniz. Mühendislik, çevre bilimi, arkeoloji, sanat tarihi, bitki bilimi, astronomi, jeoloji, edebiyat, sosyoloji, müzik, fotoğrafçılık, biyoloji, psikoloji gibi birçok alanda İngilizce makaleler okumalısınız. Okuduğunuz makalelerdeki bilmediğiniz kelimeleri mutlaka çıkarmalı ve kelime listenize eklemelisiniz. Farklı alanlar için ayrı ayrı kelime listeleri oluşturabilirsiniz.

%100 başarı garantili online toefl eğitimi - www.uzmantoefl.com

OKUMA HIZINI ARTIR!

Akademik okumalar yaparken sadece yeni kelimeler öğrenmeye odaklanmak yetmez. Aynı zamanda okuma hızınızı da artırmalısınız. TOEFL sadece sizin bilginizi değil aynı zamanda hızınızı da ölçer. Size verilen sürede tüm soruları yanıtlayabilmek için "hızlı okuma" şart. 

 

SINAV ESNASINDA

TOEFL sınavında okuma bölümünde 3 veya 4 metin ve metin başına 10 soruyla karşılaşacaksınız. Bu görev için 54 dakika ile 72 dakika arasında süreniz olacak. Sınav esnasında okuma parçasını anlamak ve soruları çözmek için yaklaşık 18 dakikanız olacağını unutmayın. Bu 18 dakikayı çok iyi planlamak zorundasınız.

 

BİREBİR TÜRKÇEYE ÇEVİRMEYE ÇALIŞMA!

TOEFL Reading sınavında yapılacak en büyük hata okuma parçasını derinlemesine anlamaya çalışmak ve birebir Türkçeye çevirme gayretidir. Okuma parçaları dili ağır akademik makalelerden oluşur. Kelime bilginize ne kadar güvenirseniz güvenin bilmediğiniz bir çok kelime çıkacaktır. Dolayısıyla okuma parçalarını birebir Türkçeye çevirmek bu sınav için çok da mümkün değil. Buna ne zamanınız ne de kelime bilginiz yetecektir. 18 dakikanın 10 dakikasını okuma parçasını anlamaya ayırırsanız geriye kalan 8 dakika içerisinde 10 soruyu nasıl çözeceksiniz? Onun için bu yöntemden uzak durmalıyız. Çok hızlı bir şekilde okuma parçasına göz atıp hemen sorulara geçmeliyiz.

 

ANA FİKRİ ANLA, HEMEN SORULARA GEÇ!

Okuma parçasına kelime kelime derinlemesine okumak yerine öncelikle hızlı bir ön bakış yapmalıyız. Daha sonra sorulara geçip sorular üzerinden okuma parçasının ilgili bölümüne derinlemesine bakmalıyız. Ön bakış yaparken şunlara odaklanalım.

1) Ön bakıştaki amaç okuma parçasının ana konusuna hakim olmak ve genel bir bilgi toplamaktır.

2) Okurken anahtar kelimeleri işaretleyelim.

3) Tarih, yer, rakam vb. önemli bilgileri işaretleyelim.

4) Bilmediğimiz kelimelere takılmayalım. Bildiklerimiz üzerinden anlamaya çalışalım.

5) Her paragrafın sadece 1. ve 2. cümlesini okumak hızlı bir şekilde okuma metni hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacak.

 

SORUYU ANLA VE İLGİLİ PARAGRAFA ODAKLAN!

TOEFL Reading sınavında sorular genellikle sırayla gelir. Dolayısıyla sorunun bizden ne istediğini tam olarak anladıktan sonra aşağı yukarı cevabı nerede bulabileceğim bellidir. Soru metninde verilen anahtar kelimeleri ya da seçenekleri ipucu olarak kullanarak sorunun bulunduğu paragrafı derinlemesine tarayıp hemen soruyu çözüyoruz. Anahtar kelimelerin geçtiği cümleleri öncesi ve sonrasındaki cümlelerle okuyoruz.

TOEFL sınavında zaman aleyhinize işliyor unutmayın. Bilmediğiniz soruyla inatlaşacağınız yer burası değil. Onu kendi haline bırakıp bir sonraki sorudan devam etmelisiniz. Soruları çözdükçe okuma parçasının üzerindeki sis bulutu dağılmaya olay örgüsü daha da netleşmeye başlayacaktır.

BAŞARILAR...

Tags :
Kategoriler
Popüler Yazılar
ÖRNEK TOEFL IBT READING SORULARI - CEVAPLARLA BİRLİKTE  toefl ibt reading samples
TOEFL IBT Hakkında Her Şey - Ayrıntılı Sınav Kılavuzu
TOEFL IBT SINAV İÇERİĞİ - YENİ TOEFL SINAV SİSTEMİNE GÖRE HAZIRLANMIŞTIR.
TOEFL IBT SINAV TARİHLERİ 2022
TOEFL IBT BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? RESİMLİ BAŞVURU KLAVUZU
TOEFL SINAVINA ARTIK KENDİ EVİNİZDE GİREBİLECEKSİNİZ.
TOEFL IBT SINAVINA KAÇ AYDA HAZIRLANMALIYIM?
TOEFL IBT SINAV PUANINIZ NASIL HESAPLANIR? KAÇ DOĞRU KAÇ PUAN GETİRİR? TOEFL PUAN TABLOSU
Garanti Sistemimiz

Ücret İadeli Eğitim Modeli

Ücret İadeli Eğitim Modeli
% 100 Başarı Garantili Eğitim
Eğitim Sistemimiz

% 100 Başarı Garantili Eğitim

Ders
Örnekleri

Önce Tüm Sistemi Keşfet!

Önce Tüm Sistemi Keşfet!
Hedeflediğiniz Skora Ulaşamazsanız
Ödediğiniz Ücretin Tamamını İade Ediyoruz!
Ücretsiz Üye Ol & Dene
İletişim Merkezi (09.00-22.00)

Çağrı Merkezi: 0(850) 302 6 715
Telefon: 0(312) 911 37 15
WhatsApp: 0(546) 855 0 715
E-posta: destek(@)uzmandil(.)com
Adres: Hacettepe İvedik OSB. Teknokenti 1368. Cadde No.61, 4. Kat Ofis No: 32 İvedik / ANKARA

UzmanDil Ailesi